Apple’dan Beklenen Yapay Zeka Hamlesi: Apple Intelligence

Apple sonunda aylardır hakkında konuşulan üretken yapay zeka hamlesini WWDC 2024 geliştirici etkinliğinde Apple Intelligence adı altında duyurdu. İşte Apple Intelligence özellikleri hakkında detaylar.

Apple tarafından Apple Intelligence yeniliğini en kişisel ürünlerinizi daha kullanışlı ve keyifli hale getiren yeni kişisel zeka sistemi olarak lanse ediyor. Şirket 5 konuya odaklanmış durumda: Güç, sezgisellik, entegrasyon, kişisellik ve gizlilik. Güçlü üretken modellerin iPhone, iPad ve Mac’lerin tam merkezine yerleştirileceği ifade ediliyor ve platform ile uygulamalara derin entegrasyon sağlanacağının altı çiziliyor.

Derin doğal dil anlayışı, sistem genelinde erişim sağlayan yeni yazma araçlarına güç veriyor. Mail, Notlar, Safari, Pages, Keynote ve üçüncü taraf uygulamalarda metni otomatik olarak yeniden yazmanıza veya düzeltmeler yapmanıza olanak tanınacak.

Kişisel zeka sistemi fotoğraflardan emojilere ve GIF’lere kadar resim yetenekleriyle kendinizi görsel olarak ifade etmeniz sağlayacak. Artık yeni görüntüler oluşturabileceksiniz. Konuşmalar için görüntüleri kişiselleştirebilecek, bir arkadaşınıza mutlu bir doğum günü dilemek için balonlar ve pastayla çevrili bir görüntü oluşturabileceksiniz.

Apple Intelligence, uygulamalar içinde eylemler gerçekleştirebilecek. Bir kişinin geçen hafta sizinle paylaştığı dosyaları açmasını isteyebilecek veya birileriyle olan fotoğraflarınızın gösterilmesini isteyebileceksiniz.

Apple Intelligence, kişisel bilgilerinize dayalı olacak. Uygulamalarınızdaki verilere ve ekranınızdakilere erişebilecek. Öğleden sonraya bir toplantının yeniden planlandığını varsayalım. Sistem bunun örneği çocuğunuzun gösterisine zamanında gitmenizi engelleyip engellemeyeceğini söyleyebilecek. Yine sistem çocuğunuzun kim olduğunu, birkaç gün önce e-postayla gönderdiği ayrıntıları, toplantınızın programını ve ofisinizle tiyatro arasındaki trafiği anlayabilecek.

Apple Intelligence ve Gizlilik

Hayatınızdaki tüm bilgileri birinin yapay zeka bulutuna aktarmanıza da erek olmayacak. Apple, sistemin özünde mahremiyet temel alınarak inşa edildiğinin altını çiziyor. Cihaz üzerinde işleme, kişisel verilerinizi toplamadan kişisel verilerinizin farkında olacak.  Apple, gelişmiş Apple Silicon ile Apple Intelligence’ı güçlendirecek bilişimsel temele sahip olduklarını vurguluyor ve sistemin son derece yetenekli LLM ve difüzyon modellerini içerdiğini söylüyor.

Birçok modelin tamamen cihazda çalışacağı da bilgiler arasında. Yine de bazen daha fazla güce ihtiyaç duyulduğunda sunucular bu konuda yardımcı olacak. Apple ile verilerinizin kontrolü sizde olacağı ve Private Cloud Compute (Özel Bulut Bilişim) ile iPhone’unuzun gizliliğinin daha fazla zekanın kilidini açmak için buluta doğru genişleyeceği belirtiliyor. Private Cloud Compute, Apple Intelligence’ın gizliliğinizi korurken hesaplama kapasitesini esnekleştirmesine ve ölçeklendirmesine ve sunucu tabanlı modeller kullanmasına olanak tanıyacak. Özellik, Apple Silicon’da oluşturulan sunucularda çalışacak.

Bir istekte bulunduğunuzda Apple Intelligence, bunun cihazda gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini analiz edecek. Daha fazla işlem kapasitesine ihtiyaç duyarsa isteği yerine getirmek için gereken verileri gönderecek. Bu veriler saklanmayacak ve yalnızca istekleriniz için kullanılacak.

Apple Intelligence ve Yeni Siri

Siri yeni bir görünüme kavuşuyor ve deneyime daha derinlemesine ediliyor edilmiştir. Asistan artık daha zengin anlama yetenekleri sunuyor. Siri gerçek zamanlı olarak düzeltmeler yapmanızı sağlayacak ve konuşma bağlamını koruyacak. Artık Siri’ye yamak da mümkün. Siri ile konuşmak üzere bir klavye açmak için ekranın alt kısmına iki kez dokunmak yeterli.

Siri, iPhone, iPad veya Mac’inizde bir şeyler yapmanıza yardımcı olacak özellikler ve ayarlar hakkında bilgi tutacak. Bir özelliği açıkladığınızda Siri sizin için onu bulabilecek.

Siri sonunda ekran farkındalığına sahip olacak. Siri’nin bir kişiye mesajla gönderilen adresi eklemesini sağlayabileceksiniz. Siri ayrıca, görüntü ve yazma yeteneklerinden yararlanan uygulamalar da dahil olmak üzere uygulamalar içinde ve uygulamalar arasında eylemler gerçekleştirebilecek. Asistan zamanla daha fazla uygulamayı anlayabilecek ve bunlarla ilgili işlem yapabilecek.

Siri, otomatik olarak ehliyetinizin fotoğrafını bulabilecek, kimlik numaranızı alabilecek ve bir forma girebilecek.

Gelecek yıl daha fazla özellik de kullanıma sunulacak.

Apple Intelligence’dan Daha Fazlası

Rewrite (Yeniden Yaz) adı verilen yeni özellik, Mail ve diğer uygulamalardaki tonu değiştirmenize veya satır içi metni yeniden okumanıza olanak tanıyacak. Postada Akıllı Yanıt ise bir mesajda size sorulan soruları tanımlayan önerilen yanıtları almanızı sağlıyor. Bir e-postanın ilk birkaç satırını önizlemek yerine, gelen kutunuza e-postaların özetlerini almanız da mümkün.

Bildirimler de otomatik olarak özetlenebilecek. “Kesintileri Azalt” adı verilen yeni Odak modu, bildirimleri ve mesajları otomatik olarak inceleyerek bunların sizi rahatsız edecek kadar önemli olup olmadıklarını görecek.

Genmoji

Mesajlar’da, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce emoji olsa bile artık Genmoji geliyor. Böylece cihazda yeni emoji oluşturmak mümkün.

Image Playground

Image Playground de yepyeni bir deneyim sunuyor. Temalar, kostümler, aksesuarlar, yerler ve daha fazlası gibi çeşitli konseptler arasından seçim yapabileceksiniz. Bunun için en iyi komut için mühendis olmaya da ihtiyacınızın olmadığı ifade ediliyor. Hem de önizlemeler cihazda oluşturulacak. Açıklamalar yazabilir ve Animasyon, İllüstrasyon veya Çizim arasından seçim yapabileceksiniz. Oluşturduklarınıza Mesajlar, Pages, Freeform ve hatta özel bir Image Playground uygulamasından erişebileceksiniz.

Image Wand

Notlarda yeni Image Wand aracı ise kaba bir taslağı parlak bir görüntüye dönüştürebilecek. Bir taslağı ve kelimeleri analiz etmek ve bir görüntü oluşturmak için cihaz üzerindeki zeka kullanılacak. Araç görüntüleri kaldırabilecek ve onarabilecek.

Apple Intelligence ile Arama ve Oluşturma

“Batik gömlekle kaykay yapan Maya” veya “yüzünde çıkartmalar olan Katie” için aramalar yaparak kolayca fotoğraflara veya videolara erişmek mümkün olacak. Apple Intelligence, görmek istediğiniz hikayeyle anılar yaratabilecek. Örneğin; “Ali balık tutmayı öğreniyor ve büyük bir balık avlıyor.” diyerek bir klip oluşturabileceksiniz.

Apple Intelligence ve Notlar

Notlar sesi kaydedebilir ve metne dönüştürebilecek. Kaydınız bittiğinde Apple Intelligence otomatik olarak bir özet oluşturacak. Telefon görüşmelerine de kayıt ve özetler geliyor.

Apple Intelligence ve ChatGPT

Apple Intelligence iOS 18, Sequoia ve iPadOS 18 ile ücretsiz kullanılabilecek. Sistem, ChatGPT dahil olmak üzere harici modelleri deneyimlerle entegre edebilecek ve GPT-4o tarafından desteklenecek. Siri’de yerleşik destek sunacak. Bir hesap oluşturmadan ChatGPT’ye ücretsiz olarak erişebileceksiniz. İstekler günlüğe de kaydedilmeyecek. ChatGPT aboneleri, deneyimlerdeki ücretli özelliklere erişebilecek. Gelecekte diğer yapay zeka modelleri için de destek planlanıyor.

Apple Intelligence Destekli Cihazlar

Apple Intelligence, iPhone 15 Pro ile M1 ve sonraki sürümlere sahip iPad ve Mac cihazlarda desteklenecek.

Apple Intelligence Ne Zaman Geliyor?

Sistem bu yaz ABD İngilizcesi olarak geliyor. Bu sonbaharda iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’nın parçası olarak beta sürümüyle sunulacak. Diğer diller ve platformlar ise bu yılın sonlarında gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir