Bilinen En Sağlıklı Peynir: Kalsiyum ve Protein Deposu

Türkiye’de peynir, yalnızca kahvaltı sofralarının değil yemek ve tatlıların da olmazsa olmazı durumunda.

Öyle ki her yörenin kendine has teknikleriyle yaptığı peynir çeşitleri bulunuyor. Bazı peynirler tuzlu, bazıları sert, bazıları ise oldukça yağlı. Peki en sağlıklı peynir hangisi?

Bu sorunun yanıtı için İtalya’ya gitmek gerekiyor. Çünkü birçok mutfak ürününde olduğu gibi, peynirin de dünyada başkenti İtalya kabul edilmekte. Ülkede üretilen ‘ricotta’ türü peynirler ise dünyada bilinen en sağlıklı peynir türü.

Özellikle kalsiyum ve protein açısından tüm rakiplerinin önünde olan ricottanın neden sağlıklı olduğunu ise uzmanlar yanıtladı.

Ricotta, inek, koyun ya da keçi sütünden ve diğer peynirlerden arta kalan peynir altı sularına bir tutam tuz eklenerek yapılan peynirdir.

Peynir altı suyu yapım aşamasında sirke, limon suyu veya ayran ile asitlendirilir ya da basitçe fermente edilir. Proteinin pıhtılaşması ve süzme peynirin oluşması nedeniyle ısı artışı görülür. Daha sonra peynir süzülür ve soğutulur. Bu türdeki bazı peynirler aynı zamanda mikrobiyal veya dana mayası da içerir. Ricotta, çeşitli nedenlerden dolayı dünyanın en iyi peynirlerinden biri olarak kabul edilir.

RİCOTTA’NIN DİĞER PEYNİRLERDEN FARKI NE?

Ricotta peyniri çok miktarda protein içerir, 100 gramında yaklaşık 14 gram protein bulunur. Protein kas gelişimi, büyüme ve bağışıklık için önemli bir bileşendir. Aynı zamanda vücudumuzu besler ve güçlendirir.

Bu peynir günlük menümüzde bulundurmamız gereken 9 temel amino asidin tamamını da içeriyor.

Peynir altı suyu proteini ayrıca sistolik ve diyastolik kan basıncı parametrelerini de etkilemekte. Ancak yüksek tansiyon dalgalanmaları ve hipertansiyon hastaları dikkatli olmalı. Bu ürün oldukça fazla miktarda sodyum içerdiğinden ölçülü olarak tüketilmesinde fayda var.

Ricotta peyniri vücudumuzun çok ihtiyaç duyduğu günlük ihtiyacımız olan kalsiyumun da büyük bölümünü bünyesinde barındırıyor. Kemiklerin düzgün büyümesi ve güçlenmesi için bu vitamin şarttır.

Kalsiyumun yanı sıra zengin bir fosfor kaynağıdır. Element kemiklerin yapıları, sertliği için belirleyicidir. Bu özellikle çocuklar için ve menopoza giren insanlarda hayati öneme sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir