Elon Musk’ın maaş paketine itirazlar devam ediyor: “Mars’a gitmeye odaklansın”

Bir süredir Tesla CEO’su Elon Musk’ın maaş paketi tepkilerle dikkat çekiyor. Bazı hissedarlar, ünlü milyarder için düşünülen paketi yüklü buluyor ve hatta yönetim kurulunda James Murdoch ve Kimball Musk gibi isimlerin Musk’a yakın olmasından da son derece rahatsızlardı.

Şimdi de Tesla’nın bir diğer büyük hissedarı, Elon Musk’ın milyarlarca dolarlık maaş paketine karşı çıkıyor.

Kaliforniya Eyaleti Öğretmen Emeklilik Sistemi baş yatırım yetkilisi Christopher Ailman verdiği demeçte, Musk’ın astronomik tazminat paketine hayır oyu verdiğini söyledi. Yatırımcılar 2018’de ilk kez oy verdiğinde değeri 56 milyar dolar olan paket, cuma günkü kapanış fiyatı itibarıyla yaklaşık 46 milyar dolara düştü.

Ailman, “Ona ortalama işçi maaşının 140 katını ödeyeceğiz” dedi. Ailman, rekor kıran tazminat paketini gülünç ve saçma olarak niteledi. 

Ailman, Musk’ı Tesla’yı sıfırdan inşa ettiği için övdü ancak milyarder lidere, diğer uğraşlarına odaklanırken profesyonel yöneticilerin otomobil şirketini yönetmesine izin vermesi için yalvardı.

Ailman, “Arabalara, X’e veya Mars’a gitmeye odaklanması gerekiyor. Ve bence onun kalbi gerçekten de Mars’a gitmekte” dedi.

Ailman, Musk’ın diğer çabalarına rağmen Tesla’nın bir otomobil şirketi olmaya devam ettiğini ve otomobil üreticisinin üretim ve hisse senedi değerlemesinin bunu yansıtması gerektiğini söyledi.

CNBC’ye “Bu arabaların içinde yapay zeka olsa bile kazancın 60 katı değerinde değiller. Bu çok saçma” dedi.

Ailman, çıkışa “Onun şirketin sahibi olduğu gerçeğini seviyorum. O bir lider. O bir yıldız. Arabaları o tasarladı. Ama o Mars’a gitmek istiyor. Hadi uçup gitmesine izin verelim” dedi.

Yatırımcı oylamasının sonuçları perşembe günü açıklanacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir