Trabzon’a 8 Milyon Ayak Basacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon’da devam eden önemli projeler hakkında bilgi verdi. Kentte yükselen şehir hastanesinin önemli bir sağlık kompleksi olduğunu belirten Uraloğlu, bağlantı yollarının inşasından gurur duyduklarını ifade etti.

TRABZON HAFİF RAYLI SİSTEM PROJESİ BAŞLIYOR

Uraloğlu, “24 Nisan’da Trabzon Büyükşehir Belediyemizle bir araya geldik ve Trabzon Hafif Raylı Sistem Projesi protokolünü imzaladık” dedi. Proje, Akçaabat’tan Yomra’ya uzanacak. 32 kilometrelik hat, 56 istasyonla hizmet verecek. Şehir Hastanesi, Akyazı Stadyumu, Meydan, Üniversite, Otogar ve Havalimanı gibi önemli noktalara ulaşım sağlayacak.

Bu projeyle yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı Akçaabat, Yomra ve Ortahisar bölgelerinde yoğun trafik rahatlayacak. Yaz aylarında artan turizmle birlikte şehir içi trafik sorununa çözüm bulunacak. Uraloğlu, projelerin tamamlanmasının ardından kısa sürede ihale sürecine geçileceğini ve yapım çalışmalarının başlayacağını belirtti.

GÜNEY ÇEVRE YOLU İLE TRAFİK RAHATLAYACAK

Uraloğlu, Trabzon’da devam eden Güney Çevre Yolu projesine de dikkat çekti. 43,8 kilometre uzunluğundaki yol, 31 metre genişliğinde ve 2×3 şeritli olarak inşa ediliyor. Akçaabat’tan başlayarak Ortahisar ve Yomra ilçelerinden geçecek olan yol, Arsin’de Karadeniz Sahil Yolu’na bağlanacak. Bu sayede transit trafik şehir içinden ayrılacak.

Proje ile Karadeniz Sahil Yolu’nun Akçaabat-Arsin arasında kalan kısmında şehir içi trafik ve Sarp Sınır Kapısı’na giden ağır taşıt trafiği ayrılacak. Uraloğlu, “Ulusal ve uluslararası trafiğin çevre yolu üzerinden hızlı ve kesintisiz ulaşımını sağlayacağız” dedi. Araçların egzoz emisyonunun azalmasıyla şehir geçişindeki hava kirliliğinin de önüne geçilecek.

TRABZON HAVALİMANI YENİLENİYOR

Uraloğlu, Trabzon Havalimanı’nın 2023’te iç ve dış hatlarda yaklaşık 3,5 milyon yolcuya hizmet verdiğini hatırlattı. Havalimanı, ülke genelinde 9’uncu sırada yer aldı. Trabzon Havalimanı’ndan 19 şirketle 11 ülkede 20 noktaya, 4 şirketle 8 lokasyona ulaşım sağlanıyor.

“Bu yıl nisan sonu itibarıyla 877 binin üstünde yolcu ağırladı. 2023’ün ilk 4 ayına göre artış oranı yüzde 18 oldu” diyen Uraloğlu, yıl sonunda Trabzon Havalimanı’ndaki yolcu sayısının 4 milyonu geçeceğini öngördüklerini belirtti. Mevcut iç hatlar terminaline iki adet sabit yolcu köprüsü ve körük ekleneceğini söyleyen Uraloğlu, “Körüklerden birincisinin yapımı devam ediyor. Yaklaşık 2 ay sonra hizmete almayı planladık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir