Kasığından giren demir parçası göğsüne saplandı, kazadan sağ kurtuldu

Brezilya’da 57 yaşındaki bir kişi, bir demir parçasının kasığından girip göğsüne kadar saplanmasının ardından hastaneye kaldırıldı. Demir çubuğun şans eseri kalbine zarar vermediği kişi, üç gün sonra yoğun bakımdan çıkarılarak normal odaya alındı.

Daily Mail’in aktardığına göre, olay, Brezilya’nın Curitiba kentinde yaşandı. Brezilyalı doktorların ismini açıklamadığı erkek, inşaattaki iskelenin üzerinde olduğu sırada dengesini kaybederek demir bir çubuğun üzerine düştü. Demir, kasığından girdi, karaciğerini delerek diyaframının üst kısmına kadar ulaştı fakat kalbine isabet etmedi.

ACİL AMELİYATA ALINDI, İKİ GÜN SONRA YÜRÜYÜP YEMEK YİYEBİLİYORDU

Vaka, bir tıp dergisinde de yayınlanırken, doktorlar hastanın yoğun bakım ünitesinde kaldıktan üç gün sonra normal koğuşa alınabildiği bilgisini verdi. Doktorların anlattığına göre, hasta, Complexo Hospitalar do Trabalhador hastanesine getirildiğine kalp atışları, kan basıncı ve oksijen seviyeleri ‘stabil’ durumdaydı. Acil ameliyata alınan adamın, sternotomi adı verilen işlemle göğü kemiği açıldı; demire ulaşmak bu sayede mümkün oldu.

Doktorlar, çubuğu başarılı bir şekilde hastanın bedeninden ayırmayı başardı; zarar gören dokular da bedeninden çıkarılan hastanın yarasına dikiş atıldı. Yoğun bakıma alınan hastaya burada kan nakli de yapıldı. Bundan iki gün sonra yürüyebildiği ve yemek yiyebildiği ifade edilen adam, yoğun bakımdan çıkarıldıktan sonra fizyoterapi gördü.

‘İNŞAAT İŞÇİLERİ ARASINDA DAHA YAYGIN’

Ameliyattan 12 gün sonra taburcu etme öncesi değerlendirmede bulunan hekimler, üretra bölgesinde anormal bir yara ile karşılaştı; tedavi için yeni bir ameliyat yapılmasına karar verildi. Fakat doktorlar bu ameliyatın henüz yapılıp yapılmadığı hakkında açıklama yapmadı. Yapılan açıklamalarda kazanın detayları hakkında da detay verilmedi.

‘International Journal of Surgery Case Reports’ isimli tıp dergisine yazan hekimler, bu tür olayların ‘nadir’ olduğunu ancak inşaat işçileri arasında daha yaygın olduğunu belirtti. Hastanın yaşadığı yaralanmaların, hastaneye kaldırılan kişilerin dörtte birinde, zamanında ameliyata alınmaları halinde dahi can kayıplarının yaşandığı ifade edildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir