SEC Başkanı Kripto için Yine Sahnede: O Altcoin için Ne Dedi?

SEC Başkanı Gary Gensler, Salı sabahı CNBC Squawk Box’a kripto para alanına ilişkin açıklamalar yaptı. Gensler’e SEC’in Robinhood Crypto’ya karşı bir Wells Bildirimi gönderme konusundaki son hamlesi soruldu. Röportajda ayrıca, Ethereum’un bir emtia mı yoksa bir menkul kıymet mi olduğu ön plana çıktı.

SEC Başkanı: Kripto alanında yasanın dediğini yapıyoruz!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD SEC, Robinhood Crypto’ya bir Wells Bildirimi gönderdi. SEC Başkanı Gary Gensler, ajansın birden fazla kripto kuruluşuna karşı yaptırım eylemleri getirmeyi planladığı bildirimleri dağıtmasının ardından yatırımcıların hayati açıklamaları almadığını söylüyor.

Gary Gensler, Salı sabahı CNBC Squawk Box’ta, sunucunun sorularına cevap verdi. Gensler’e ajansın aracı kurum Robinhood Markets’ın kripto birimi Robinhood Crypto’ya karşı bir Wells Bildirimi göndermesi konusundaki son hamlesi soruldu. Borsa Pazartesi günü konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, SEC personelinin menkul kıymet ihlalleri iddiasıyla kripto borsasına karşı bir yaptırım eylemi önermeye karar verdiğini söyledi. Gensler herhangi bir şirket hakkında konuşamayacağını söyledi. Bu bağlamda Gensler, şu hususların altını çizdi:

Herhangi birine önyargılı yaklaşmadan (kripto varlıkları alanından) geri adım atarsak, bu tokenlerin çoğu, ABD Yüksek Mahkemesi tarafından yorumlandığı üzere, ülke yasalarına göre menkul kıymetlerdir. Dolayısıyla bu yasayı takip ediyoruz ve siz yatırımcılar, bu varlıklar hakkında gerekli veya ihtiyaç duyulan açıklamaları alamıyorsunuz.

Ethereum bir menkul kıymet mi yoksa bir emtia mı?

Robinhood’un Wells Bildirimi, geçtiğimiz ay kripto varlıklarına karşı açılan bir avuç dosyadan biri. MetaMask Wallet’ın arkasındaki kripto firması Consensys ve merkezi olmayan kripto borsası Uniswap da geçen ay SEC’den Wells Bildirimleri aldıklarını söylediler. SEC ayrıca kripto borsaları Binance ve Coinbase ile mahkemede mücadele ediyor.

CNBC sunucusu Gary Gensler’e Ethereum hakkında da bir soru sordu. Sunucu, yetkili ağızdan ETH’nin bir menkul kıymet veya emtia olup olmadığını öğrenmek istedi. Bu bağlamda, ETH’nin nasıl sınıflandırılacağını sordu. Doğrundan bir cevap vermeyen Gensler, dolambaçlı olarak şu açıklamayı yaptı:

Tek söyleyebileceğim, bana göre temel soru, Amerikalı yatırımcının korunmasını nasıl sağlayacağımızdır? Şu anda, gerekli ya da ihtiyaç duyulan açıklamaları alamıyorlar ve bu oldukça merkezileşmiş piyasanın merkezindeki aracılar genellikle çatışıyor ve New York Borsası‘nın yapmasına asla izin vermeyeceğimiz şeyler yapıyorlar.

SEC başkanı görüş belirtmezken, CFTC Başkanı emtia diyor!

SEC ve Başkanı Gary Gensler, Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığını açıkça belirtmedi. Bununla birlikte, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı Rostin Behnam ETH’nin bir emtia olduğunu söyledi. Bu arada, birden fazla ihraççı da bir spot Ethereum ETF’si için yarışıyor. Ancak bunlar son birkaç hafta içinde ertelemelerle karşılaştı. Bu yüzden, o zamandan beri SEC’in Mayıs sonuna kadar onaylayacağı konusundaki iyimserlik azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir